UX Design – pojęcie w teorii i praktyce projektowania www

UX, czyli User Experience to dziedzina zajmująca się badaniem doświadczeń użytkowników aplikacji i serwisów internetowych, a także projektowaniem interfejsu oraz jego składowych. Wszystko po to, by użytkownik mógł łatwiej i bardziej intuicyjnie poruszać się po zaprojektowanej przestrzeni użytkowej. Co ciekawe reguły obowiązujące w UX można zastosować do każdego projektu, którego odbiorcą jest człowiek. Jest to więc model projektowania wpływający na ogólne doświadczenia użytkownika ze stroną www, aplikacją czy nawet dokumentami.

Czym jest UX Design?
W 2004 roku Peter Boersma zaprezentował graficzny model elementów składających się na UX Design. W skład tzw. modelu T wchodzi 8 elementów: Computer Science, Information Architecture, Interaction Design, Information Design, Usability Engineering, Visual Design, Copywriting, Marketing & Communications. Każdy z tych elementów jest równie ważny i należy wziąć je pod uwagę podczas projektowania strony www lub innych aplikacji.

Praca nad UX wymaga zaangażowania i współpracy wielu specjalistów, którzy dopracują funkcjonalność projektu pod innym kątem. Wszystko po to, by użytkownik korzystający ze strony www lub oprogramowania mógł intuicyjnie poruszać się pomiędzy poszczególnymi elementami; inaczej mówiąc, uwaga użytkownika powinna być skupiona na wykonywanej czynności, a nie zastanawianiu się jak tę czynność wykonać, w jaki sposób użyć produktu, czy w co kliknąć, by osiągnąć zamierzony cel. Praca nad UX to nie tylko dobre dopasowanie elementów graficznych i nawigacji po stronie. Proces ten powinien zaczynać się już na początkowym etapie pracy nad projektem.

Wszystko sprowadza się do użyteczności
Jednym z najważniejszych elementów UX Desing jest użyteczność aplikacji – to ona jest wypadkową decyzji podjętych na etapie planowania i produkcji. Zanim strona internetowa, produkt lub program zostanie oddany do użytku, powinien zostać przetestowany za pomocą różnego rodzaju narzędzi, dzięki którym można sprawdzić mocne i słabe strony software’u.  Jeśli podczas testów okazuje się, że użytkownik ma problem z jakimś elementem lub nie może w sposób intuicyjny wykonać określonego zadania, wtedy taki element wymaga poprawy. Nawigacja po dobrze zaprojektowanej stronie www nie powinna sprawić internaucie żadnego kłopotu, a wrażenia z jej użytkowania powinny być pozytywne w każdym aspekcie. Projektowanie pozytywnych doświadczeń w zakresie użytkowania strony jest niezwykle ważnym elementem, wpływającym na zadowolenie zarówno klienta, jak i samego twórcy z dobrze wykonanego zadania.

Czy wiesz, że?
UX Design jest złożonym procesem, na który składa się wiele czynników. Projektowanie pozytywnych doświadczeń ze stroną zaczyna się już na etapie planowania, a kończy po wielokrotnych testach, mających na celu dopracowanie funkcjonalności tworzonej strony www.