Historia i filozofia tworzenia stron www

Kto jeszcze pamięta początki stron internetowych? Pierwsze strony były proste, toporne i mało funkcjonalne; zawierające głównie tekst, lekką grafikę oraz hiperłącza i niewiele ponadto. Opanowując prostą składnię języka html, można było z powodzeniem tworzyć nieskomplikowane strony – o ile miało się dostęp do modemu. Wydawać by się mogło, że Sieć WWW otacza nas od zawsze, a przecież tak nie jest. Rozwój Internetu to zaledwie ostatnie kilkanaście lat historii, a stałe, szybkie łącza, pozwalające na serfowanie w Sieci z prędkościami mierzonymi w Mb/s – to okres kilku ostatnich lat. W krótkim czasie wszystko uległo zmianie – od naszego podejścia do zagadnienia wirtualnej rzeczywistości, poprzez filozofię użytkowania tej, nieznanej dotąd przestrzeni, aż po ogrom możliwości, jakie dają współczesne serwisy internetowe.
W prawdzie historia Internetu sięga roku 1969, jednak pierwsza strona www została opublikowana dopiero w sierpniu 1991 roku przez Tima Bernersa-Lee. To właśnie on połączył komunikację internetową z hipertekstem. Wczesne wersje języka html, pozwalały jedynie w ograniczonym stopniu, nadawać interaktywność stronom internetowym. Jednak mimo to, została otwarta furtka do zupełnie nowego świata, w którym użytkownicy zyskali możliwość łatwej komunikacji i poruszania się między stronami za pomocą linków.

Wczesne strony internetowe miały charakter informacyjny. Były to statyczne witryny, które można było jedynie przeglądać i czytać – tzw. sieć Web 1.0. Wraz z rozwojem Internetu i języków programowania, strony zaczęły ewoluować. Użytkownicy pragnęli wchodzić w interakcje – nie tylko czytać, ale również pisać, tworzyć własne treści i w jeszcze prostszy sposób, komunikować się pomiędzy sobą – w ten sposób rozwinęła się sieć Web 2.0. Od tego czasu Internet stał się miejscem społecznościowym. Obecnie jesteśmy na etapie rozwoju inteligentnej sieci Web 3.0.

Tworzenie stron internetowych daje niesamowite, nieosiągalne wcześniej możliwości. To już nie tylko miejsce, gdzie wyszukujemy informacje. Obecnie możemy zakładać sklepy internetowe, rozmawiać z ludźmi z całego świata za pomocą mediów społecznościowych, wymieniać się najświeższymi wiadomościami w ciągu kilku sekund oraz tworzyć oryginalne treści.
Zapewne w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się dalszego skoku ewolucyjnego w Sieci i przełamywać kolejne ograniczenia w zakresie funkcjonalności stron internetowych.